čtvrtek 12. října 2017

Vyzkoušela jsem fotoknihu od Saal Digital 
     Tak tohle je první recenze, kterou jsem si zkusila napsat: na Facebooku jsem našla post od Saal Digital (vyrobí vám řadu fotoproduktů velmi vysoké kvality), kdy nabízeli slevový kupón 900 Kč na vyzkoušení jejich fotoknihy za následnou recenzi. Já fotoknihy miluju a využívám je už několik let, tak jsem jim zkusila napsat a vyšlo to, kupón mi poskytli a já jsem se pustila do vytváření své knihy.
 
     Jsem poměrně náročný uživatel, co se fotoknih týče, takže když jsem hledala, kde si sestavím svou první, vyzkoušela jsem hned několik programů firem, které je nabízejí. Většinu jsem také hned zavrhla, třeba knihu od Happy Foto nebo Bontia - ne, že by byly špatné (znám lidi, kteří je využívají velmi často), ale pro mě příliš jednoduché a nemohou tedy uspokojit moje nároky. Chci mít své knihy originální a vytvořené přesně podle mých představ, mít možnost si fotkami pohrát dle libosti a nebýt svázána žádnými šablonami, vytvořit si vlastní obálku...
     Tohle všechno mi dosud poskytovala CEWE fotokniha, a to od roku 2010. Snad se tedy mohu pokládat za jejího dlouholetého uživatele. A také spokojeného, protože vyhovuje všem mým nárokům.
      Zvědavá, zda mě může mile překvapit ještě jiný program, jsem se vrhla na svoji první knihu od Saal...           ... a zjistila jsem, že může :-)
 
     Program jsem si stáhla sama, na tohle jsem fakt levá, takže když se to podařilo mě bez pomoci manžela, musí to dokázat snad úplně každý .-)
    
     Program je skvělý, člověk si může vybrat různé druhy fotoproduktů, nabídka je široká:
 
 
 
     Zvolila jsem si fotokniku A4 na výšku, abych měla ve své knihovně jednotný formát, dále si můžete zvolit druh obálky, povrch stran, navolíte si jejich počet (ten se dá v průběhu měnit, přidávat lze už po dvou stranách, což u CEWE nejde, tam můžete přidávat minimálně po osmi stranách)... Potom záleží na tom, jak moc chcete být kreativní - můžete začít takříkajíc ''na zelené louce'' a knihu si sestavit úplně sami, nebo využít přednastavené šablony, ale program je i schopný sestavit z vašich fotek knihu zcela sám:
 
 
 
     No a pak natáhnete do programu svoje fotky a začnete knihu realizovat. Nástrojů k úpravě jednotlivých fotek i celých stránek je mnoho, dá se opravdu kouzlit a vyhrát si i s naprostými detaily, můžete fotky zvětšovat, zmenšovat, ořezávat, libovolně otáčet, vrstvit, využívat nabídku různých pozadí, klipartů, rámečků, vkládat textové vrstvy...
 

 
 
     Nejsem žádný počítačový expert, s programy tohoto typu mám však už nějaké zkušenosti, tak mi ovládání přišlo velmi jednoduché, intuitivní, docela rychle jsem přišla i na věci, které jsem dosud nepoužívala, nebo které v jiných programech byly zkrátka jinak. Nedokážu tedy posoudit, jak by na věc nahlížel začátečník, ale uspořádání ovládacích prvků pokládám za velmi přehledné a ovládání samotné za nijak složité.
 
    
     Pracovalo se mi skvěle, ale i tak jsem našla něco, co mě zaskočilo, nebo nemile překvapilo:
     První menší problém nastal druhý den, když jsem si chtěla otevřít uloženou práci z předešlého dne - nějak jsem nemohla najít svůj projekt, protože tlačítko je umístěno až úplně dole a navíc má text šedou barvu - což já vnímám podvědomě asi takto: ''drobný šedý text dole na stránce rovná se nepodstatná informace'':
 
 
 
 
     Druhou negativní záležitostí pro mě bylo to, že nejde použít fotku jako pozadí jen na jednu stránku, ale pouze na celou dvoustranu - z CEWE knihy jsem zvyklá na možnost zvolit si, zda bude fotka tvořit pozadí na celé dvoustraně, nebo jen vlevo nebo jen vpravo. Žádnou takovou možnost jsem zde nenašla (buď to nejde, nebo je takové tlačítko hodně dobře schované :-)
 
     Jinak ale pěji samou chválu: program je super, mailová komunikace také v pořádku. A pak jsem čekala, až budu mít knihu fyzicky doma.
     Výrobní a dodací lhůta byla velmi rychlá: 26. 9. jsem knihu objednala, hned následující den mi přišlo mailem oznámení, že je odeslána na mou adresu. To byla středa. Balík šel z Německa. V pondělí jsem měla knihu v rukou. Takže blesková záležitost :-)
 
     Balík byl puntičkářsky dokonale zabalen: tvrdá kartonová obálka a v ní kniha vložena ještě do lehkého pěnového obalu, aby se nepoškrábala.
     70 stran, které jsem vytvořila, už dalo slušnou tloušťku - vytištěno je to totiž na silném fotopapíru, což je také skvělé: mám dvě malé děti, které milují prohlížení fotek, takže knihy vytištěné digitálně na klasickém papíře, musím před jejich neohrabanými prstíky docela hlídat, aby je nepomačkaly, to zde nehrozí, papír je opravdu ''bytelný'' a vydrží hodně :-)
 
     A co je pro mě naprostá bomba, je střed knihy - klidně totiž můžete dát fotku přes celou dvoustranu a na kvalitu to nebude mít nejmenší vliv - myslím tím, že se fotka nebude uprostřed deformovat a bude vidět naprosto všechno, protože kniha se otevře úplně ''naplacato'', takže přechod z jedné poloviny na druhou je téměř neznatelný a tisk na sebe dokonale navazuje.

 
 
     Ceny jsem se ze začátku trochu bála, ale zbytečně: v plné palbě stojí tato moje kniha 2079 Kč, teď ji mají v akci a vyšla by na 1679 Kč. CEWE kniha stejné velikosti na srovnatelném papíře stojí 1953 Kč. Doprava je za 119 Kč.
 
     Na závěr tedy mohu napsat, že jsem maximálně spokojená a že u jedné Saal knihy určitě nezůstanu :-)
 
 
 
 
    

Žádné komentáře:

Okomentovat