neděle 14. prosince 2014

Postýlková andělka - fotopostup


Milé dámy (alespoň nevím o tom, že by můj blog četl nějaký muž), jako vánoční dárek jsem si pro vás připravila fotopostup, podle kterého si můžete ušít postýlkovou andělku. Trochu jsem zjednodušila střih svých předešlých panenek a tuto o něco jednodušší variantu vám teď nabízím. 

Co budeme potřebovat:
-   tělovou bavlněnou látku (použila jsem tuto)
-   bavlněnou látku na oblečení
-   krajku
-   barevný filc
-   polyesterové kuličky na vycpání
-   režnou nit tělové barvy
-   střapatou přízi (použila jsem přízi Sára a Akki od Vlniky)
-   akrylové barvy, popř. růžovou textilní barvu, štětce
-   stužky na culíky

Následující střih si vytiskněte na A4 - potom bude výsledná panenka vysoká asi 40 cm:
Jednotlivé díly si překreslete na dvojitou látku (nejsou v nich přídavky na švy, ty si musíte přidat):


Jednotlivé části sešijte (v místě, kde je na střihu přerušovaná čára, se nesešívá), hlavu sešijte zatím jen v linii červených teček (viz následující foto):


Sešijte zadní a přední část hlavy k sobě, ale dole nechte asi 2 cm dlouhý otvor, aby šla hlava nasadit na krk:

Kde jsou příliš ostré úhly (kolem uší a u palce na ruce), je třeba okraj látky nastřihnout (téměř až ke švu), aby šel pak díl snadno otočit na lícovou stranu:Aby se pak nestalo, že se látka vytřepí a udělá se dírka, v místě nástřihů přejedu šev průhledným Chemoprénem a nechám zaschnout, pak teprve díl otočím na lícovou stranu:


Všechny díly panenky pak otočte na lícovou stranu a vycpěte (obzvlášť pečlivě vycpěte krk, aby se pak hlava neklimbala; nohy nevycpávejte úplně celé, nechte nahoře asi 2 cm úplně prázdné bez vycpávky):
Otvory na rukou je potřeba zašít (ideálně skrytým matracovým stehem, ale není to úplně nutné, protože v tomto místě bude rukáv a šev nebude vidět):


Aby se ruce ohýbaly v loktech, naznačím si tužkou místo ohybu, pak ruku v tomto místě promnu prsty, aby se ve vycpávce utvořila mezera a ručně prošiju jedním dvojitým stehem:


Pak je potřeba přišít nohy k tělu:


Kolena udělám stejně jako lokty, jen je prošívám na stroji (díky tomu, že jsme si nechali horní část nohou prázdnou bez vycpávky, půjde mezera na koleno ve výplni udělat mnohem snáze):


Teď nasaďte hlavu a přišijte ji režnou nití tělové barvy (začínám vzadu na krku, protože uzlík tam pak nebude tolik vidět:A máme torzo panenky hotové (ruce zatím přišívat nebudeme):


Teď se pustíme do oblečení. Opět na A4 si vytiskněte tento střih:


Kalhoty a košilku si překreslete na bavlněnou látku, přidejte přídavky na švy a vystřihněte, na rukávy jsem střih nekreslila - je to obyčejný kruh o průměru 14 cm:
Košilku sešijte po stranách a spodní lem ozdobte krajkou:


Kalhoty: nejprve spodní lem nohavic ozdobíme krajkou, potom sešijeme k sobě oba velké díly (v místě zelených teček):Nakonec švy v horní části kalhot přiložíme k sobě a sešijeme nohavice:


V pase nabereme kalhoty na nit, oblékneme na panenku a nit utáhneme a zavážeme:Pak kalhoty v pase přišijeme přímo k tělu panenky:


Nohavice můžeme těsně nad krajkou také prošít nití a utáhnout, budou pak hezky nařasené:Košilku ručně prošijeme kolem krku, oblékneme na panenku, nit opět utáhneme a přišijeme přímo k tělu:Lem kolem krku ozdobíme krajkou:


Teď se pustíme do rukávů: oba kruhy prošijeme po obvodu nití, nasadíme na ruce, nit utáhneme a zavážeme:Upravíme nařasení a konce rukávů opět přišijeme přímo k rukám: 


Konce rukávů ozdobíme krajkou (nepřišívám ji, protože nařasení je velmi husté a jehla se jím těžko protahuje, tak krajku přilepím po obvodu rukávu Chemoprénem):Pak už zbývá jen přišít ruce k tělu. To jsem zapomněla vyfotit, tak použiju fotku z návodu na Slečnu Zajícovou (Navlékněte si opět režnou nit, tentokrát dvojitou. Začněte z vnitřní strany ruky (jakoby z podpaží), jehlu protáhněte na vnější stranu ruky, pak zase zpátky, ale asi 1 cm vedle, pak skrz tělo. Potom do druhé ruky stejným způsobem, zpět skrz tělo. Konce nitě pevně svažte k sobě a zakápněte Chemoprénem, aby uzlík časem nepovolil):


Tělo je hotové:A jdeme na make-up. Připravte si akrylové barvy a alespoň jeden tenký a jeden plochý štětec. Hodí se i růžová textilní barva na vystínování tváří:Nejprve si obyčejnou tužkou nakreslete na obličej obrys oka (vnější koutek oka je zhruba ve stejné rovině jako horní okraj ucha):Naznačte si obrysy duhovky a panenky oka:


Pak si předkreslete ještě ústa a botky:A pustíme se do malování (používám nejčastěji akrylové barvy v těch miniaturních kelímcích, nijak je neředím):  
Můžete začít třeba tím jednodušším - botičkami - vybarvím je podle načrtnuté linie a pak jinou barvou olemuji tenkou linkou:

 Oči: Začněte bílou barvou a vybarvěte bělmo obou očí, pak duhovku, panenku a nakonec udělejte černou barvou tenký obrys celého oka. Každou novou vrstvu barvy nanášejte, až když ta předchozí zaschne, aby se barvy neprosákly do sebe:


Co možná nejtenčí linkou obtáhněte černou barvou i duhovku, dovnitř duhovky namalujte několik tenkých černých linek sbíhajících se k panence oka, přidejte horní i spodní řasy a nakonec nějakou kontrastní barvou udělejte v duhovce mezi ty černé linky ještě další linky, třeba zelené:


Oko necháme pořádně zaschnout, vezmeme si k ruce světle hnědou nebo béžovou barvu a namalujeme pihy a ústa (štětec namočíme do barvy jen zlehka, pak ho otřeme do papírové utěrky a pracujeme téměř suchým štětcem, aby byly linky velmi jemné a spíše po okrajích rozmazané):
Pokud už oči dobře zaschly, můžeme pokračovat v jejich dostínování (stejnou barvou jako jsme dělali ústa a pihy):

Nad horními řasami můžeme velmi zlehka a opět téměř suchým štětcem vystínovat záhyb víčka:


Stejným způsobem namalujeme obočí:


Tváře pak stejným způsobem plochým štětcem vystínujeme velice zlehka růžovou textilní barvou (jde to i akrylovou - textilní barva se musí po zaschnutí ještě zažehlit):


A jako poslední udělejte do oka bílou barvou dvě nebo tři bílé skvrnky - světýlka v očích, které pohled prohloubí a rozjasní:


Make-up je hotový, zbývá zahrát si na kadeřníka:


Na vlasy si připravte střapatou přízi:


Připravte si hrst vláken dlouhých asi 30 cm (na fotce jsou delší, ale docela velký kus jsem při konečné úpravě účesu ustřihla):


Přišijte přízi k hlavě (v místě středního dělícího švu). Začínám na čele a postupuji směrem dozadu až ke krku:

  

Za ušima svažte vlasy do culíků a v tomtéž místě přišijte pevně přímo k hlavě:


Upravte vlásky na požadovanou délku:


Na culíky můžete uvázat barevné stužky:


Aby se dala panenka zavěsit, zezadu na hlavě ji opatřete poutkem:Uzlík se schová mezi střapaté vlasy, můžete ho zafixovat na místě několika stehy:Panenka je prakticky hotová, ale aby z ní byla andělka, potřebuje nutně ještě křídla. Ty vyrábím z barevných filců (z těch silnějších). Na filc si obkreslím střih křídel:


Nevystřihávám, filc přeložím a dvě vrstvy prošiju na stroji podle nakresleného obrysu:Pak teprve křídla vystřihnu:


A přišiju je na záda panenky:


Uzlík udělám pod křídlem, aby nebyl vidět:


Na košilku se dá vyšít třeba i krátké věnování:A je to! Pokud se dostanete až sem, určitě budete v rukou držet svou vlastní krásnou andělku a já budu moc ráda, pokud se pochlubíte její fotkou, kterou pak (když budete souhlasit) vystavím na svých facebookových stránkách i na tomto blogu.

Přeji vám všem krásné a klidné vánoce a mnoho tvůrčí inspirace v novém roce :-)
Respektujte, prosím, autorská práva - návod je určen k pouze k soukromému, nikoli komerčnímu užití. Při jakémkoli použití toho návodu (fotek, textu nebo střihu) uvádějte odkaz na tento blog, případně 
na facebookové stránky: 
https://www.facebook.com/JezikuzeHandmade


10 komentářů:

 1. Super. Mnohokrát děkuji za skvělý předvánoční dárek. Určitě se do panenky pustím.Sice to do Ježíška nestihnu, ale doufám, že po svátcích nějakou chvilku najdu.
  Kdysi jsem se tady účastnila soutěže o panenku a tam také zazněl slib, že bude návod. Moc jsem se na něj těšila. Je opravdu podrobný, panenka se podle něj dá ušít.
  Přeji krásné Vánoce a mnoho hezkých panenek v novém roce.
  Věra

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem naopak ráda, že jsem návod stihla zrealizovat ještě teď - zítra mám termín porodu, takže jsem ráda, že jsem to přes všechny ty přípravy stihla nafotit a popsat :-) Také přeji krásné vánoce :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jé, tak to je krásné. Určitě to bude krásný andělíček pod stromeček. Moje vnučka se narodila před třemi lety 25. prosince a tak jí říkáme dáreček. Přeji mnoho štěstí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, já už jeden čtyřletý vánoční dáreček doma mám (první dcera se narodila 26.12.) a teď to máme jako přes kopírák :-)

   Vymazat
 4. :-) hlásím, že blog čtu, ne že bych podle něj tvořil, ale pro zajímavost :-)

  a za muže se tedy po celý život považuji... :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásný návod, moc děkuji.

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den, vracím se sem k vám po dlouhé době. Doufám, že vy i miminko jste v pořádku.
  Ráda bych vás pozvala k nakouknutí na můj blog. Mám tam ušitého kluka podle vašeho střihu.
  S pozdravem
  VěraŠ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, moc děkuji za vaše návštěvy - letos svůj blog zatím "úspěšně" zanedbávám, ačkoli mám asi to nejhodnější miminko na světě, nějak se mi nedostávalo času, snad to už konečně napravím :-) Na váš blog jsem se právě podívala, máte tam překrásné věci (třeba panenky podle Romany, ty taky miluju, anebo kabelky, ty vám závidím, na ty nemám moc odvahu...) A váš kluk je super, vždycky mě hrozně moc potěší, když si někdo můj návod takhle originálně přizpůsobí, je to bezva :-)

   Vymazat
 7. Dorolovala jsem návod až do konce a říkám si- že NIKDY nikdy, nikdy nebudu něco takového umět! Ale už dumám nad zásobama látek,jestli by se našla nějaká tělová...protože co kdyby se přece jen zadařilo.... :-) Moc krásné panenky!

  OdpovědětVymazat