čtvrtek 31. října 2013

Návod na Slečnu Zajícovou + SOUTĚŽ!!!Tentokrát jsem si pro vás připravila podrobný fotonávod, jak si vytvořit Slečnu Zajícovou. Součástí je i moje první soutěž, kterou zde vyhlašuji - ale o tom až na konci. Teď se pustíme do šití :-)
Kolik času vám to zabere, opravdu netuším :-) Na stroji šiju po chvilkách, když mi to dcerka dovolí, vycpávám po večerech u televize a šití v ruce probíhá podobně... (Takového zajíčka obvykle udělám za dva dny - chvilka dopoledne, chvíle večer a druhý den stejně tak, ale přesný čas nespočítám, to bych si musela nainstalovat nějaké "píchačky" :-)))

Co budeme potřebovat:

(Nenechte se zmást barvou tylu a organzy na fotce - jsou laděny do růžovo fialova, 
pak jsem si ale koupila nové, rozmyslela jsem si to
 a slečně Zajícové dala sukénku hnědou :-)- hlavní látka cca 30 x 70 cm (nejlépe bavlna)
- kousek jiné látky na vnitřní stranu uší cca 18 x 12 cm
- organza (pruh 12 x 75 cm) na sukénku
- tyl (10 x 130 cm) na spodničku
- malý kousek barevného filce na čumáček
- polyesterové kuličky nebo jinou výplň
- bavlnka na vyšití obličeje
- krajky nebo ozdobné lemovky na přední část trupu
- saténová nebo atlasová stuha (používám šíři 6 mm, cca 220 cm)
- režná nit
- dlouhá jehla (alespoň 8 cm) - není úplně nezbytná 
- Chemoprén Transparent (stejně dobře poslouží i Chemoprén Obuv - oba jsou průhledné a lepí stejně)
- běžné potřeby jako nůžky, jehly, nitě atd.

Jak na to:

Vytiskněte si následující střih na A4:Překreslete jednotlivé části na hlavní látku (ucho pouze 2x a 2x na doplňkovou látku):

(střih je nakreslený bez přídavků na švy, při stříhání proto přidejte tak půl centimetrový okraj)

Na přední část trupu našijte krajky nebo ozdobné lemovky, zadní část nechte prázdnou:
Pak sešijte ruce, nohy, trup, uši a přední části hlavy
(uši sešijte vždy z jednoho dílu hlavní a jednoho dílu doplňkové látky)...Teď je třeba připravit konečnou podobu uší:
odstřihněte u nich špičky, aby šly dobře otočit - pak je otočte na lícovou stranu a vyžehlete:Teď přijde na řadu hlava: nejprve si špendlíkem přichyťte uši k zadnímu dílu hlavy (na střihu hlavy je nahoře malými čárkami naznačeno, kam přijdou). Pozor na správné přiložení uší - z jedné strany je ucho ušito z hlavní látky, z druhé strany z doplňkové - ucho položte stranou z hlavní látky  na lícovou stranu zadní části hlavy, což bude vypadat takto:


 K zadnímu dílu hlavy pak přišpendlete dva sešité díly přední části hlavy. 
Přišpendlete asi polovinu obvodu hlavy - uši takto vyčuhují ven:


Vyčnívající uši přeložte a schovejte dovnitř, aby bylo možné oba díly sešít kolem dokola:Našpendlená hlava vypadá takto (zepředu a zezadu):Hlavu šešijte a otočte na lícovou stranu (pohodlně ji otočíte tak, že pomalu vytahujete jedno ucho, pak druhé a pak už lehce otočíte i zbytek):


Otočte i ruce, nohy a trup. Obzvlášť ruce jsou velmi tenké a špatně se otáčí - používám k tomu dlouhý štětec (šla by použít třeba i čínská jídelní hůlka nebo jiná dlouhá tenká tyčka): na konci otáčeného dílu si udělám malý důlek, do něj vložím konec štětce a opatrně prostrkuji dovnitř. Tento způsob otáčení je pohodlný a, až člověk získá potřebný grif, i rychlý :-)


Otočené díly připravené k vycpání:


K vycpávání používám polyesterové kuličky, ale je na vás, co dovnitř dáte. Jak už jsem zmínila, nohy a zejména ruce jsou velice úzké. Abych vůbec výplň dostala dovnitř, používám nejraději obyčejnou tužku s gumou na konci: guma neklouže a dají se jí ty kuličky docela dobře "našťouchat" dovnitř ( u prvního zajíčka to šlo pomalu, ale teď už je to rychlovka :-) Na fotce je krásně vidět, jak už je guma dokonale ohlazená od věčného nacpávání výplně :-)))
Trup (krk zejména) vycpávám hodně pevně, aby na něm pěkně držela hlava.Na rukou sešijte otvor pro vyplňování - ideálně matracovým stehem, který není skoro vidět:


 Matracový steh:

Máte vycpány všechny části a teď je postupně budete dávat dohromady:Začněte od nohou: našpendlete si je do těla, a to tak, aby horní šev nohy nebyl uprostřed, ale natočený směrem ke středu - špičky nohou zajíčka se pak budou mírně překrývat (jakoby trochu šmajdal :-)


 Nohy přišijte:


Špendlíkem si označte kolena (dělám je kousek nad polovinou nohy) a v místě špendlíku nohu kolmo prošijte (na místě, kde bude koleno, nohu promnu mezi prsty, aby se ve vnitřní výplni udělala taková "brázda" a bylo pohodlnější koleno prošít):Teď máte tělo s nohama a je třeba přišít ještě ruce a hlavu. Od teď bude už šicí stroj odpočívat a vy šít pouze ručně :-)


Nejprve hlava: pokud máte otvor pro vycpávání příliš velký, můžete ho sešitím trochu zmenšit, ale jen do té míry, aby šla hlava nasadit na krk. (Mívám otvor v hlavě o trochu větší, než je krk, ale při přišívání hlavy se to ztratí.)


Do jehly si navlékněte režnou nit a hlavu nasaďte na krk (tak, aby nebyl krk ani příliš dlouhý, ani krátký):


Přišijte hlavu. Začínám vzadu za krkem, přišiju hlavu kolem dokola a pak ještě jednou dokola - to jehlu píchám mezi stehy, které už tam jsou). Uzlík udělejte opět vzadu na krku.A ještě ruce:
(U této zaječice to nemám, ale ruce můžete v lokti prošít stejně jako nohy, aby šly ohýbat. Většinou to prošiju v ruce, je to pohodlnější než na stroji, protože ruce jsou příliš úzké.)


Přišití rukou k tělu:
Navlékněte si opět režnou nit, tentokrát dvojitou. Začněte z vnitřní strany ruky (jakoby z podpaží), jehlu protáhněte na vnější stranu ruky, pak zase zpátky, ale asi půl centimetru vedle, pak skrz tělo. Potom do druhé ruky stejným způsobem, zpět skrz tělo:


Zezadu u jedné ruky vám budou trčet konce režné nitě - ty svažte dohromady a utáhněte (pevně, aby ruce nevlály od těla, ale zas ne tak, aby došlo k přílišnému stažení ramen):


Stačí udělat dva pevné uzlíky, které pak nejsou pod rukou ani vidět. 

(Pro jistotu na uzlík kápnu malinko Chemoprénu a nechám zaschnout. 
Uzlíky pak časem nepovolí.) 


Máte torzo slečny Zajícové a teď přichází na řadu ta kreativní část, kdy jí vdechnete osobitý výraz a styl.


Začněte obličejem:
měkkou obyčejnou tužkou si naznačte čumáček a linii úst:


Navlékněte si do jehly bavlnku (dávám ji dvojitě) a vyšijte ústa. Začněte uprostřed čumáčku (ten bude tvořen filcem, který pak krásně schová nevzhledný uzlík), zadním stehem vyšijte slečně Zajícové milý úsměv :-)Až dokončíte poslední steh úst, jehlou se nevracejte do čumáčku, ale veďte ji vnitřkem hlavy do oka (tužkou si naznačte dvě tečky, kde budou oči - do jednoho z nich píchněte jehlu zevnitř hlavy):


Udějte "francouzský uzlík", který vytvoří krásné očko - to bude vypadat lépe a plastičtěji, než kdyby bylo pouze namalováno. Francouzský uzlík je velmi jednoduchý, pokud ho neumíte, pomůže vám třeba toto video (nebo si zadejte na YouTube heslo "french knot" a vyjede vám jich víc). Jehlu pak veďte vnitřkem hlavy do druhého oka:


Udělejte stejný francouzský uzlík...


Jehlu veďte z druhého oka vnitřkem hlavy zpět do čumáčku a zakončete uzlíkem:


Navlékněte si novou bavlnku, na čumáček přiložte vytřižený kousek filce a obšitím kolem dokola ho přišijte na to správné místo. Začněte u spodní špičky trojúhelníkového čumáčku a malým uzlíkem zakončete tamtéž:
Aby získala slečna Zajícová ještě zajímavější výraz a plastičtější obličej, přistupte k následujícímu kroku: budete potřebovat opět režnou nit a dlouhou jehlu (já mám jehlu 8 cm). Jde to i s běžnou větší jehlou, ale člověk se u toho trochu nadře, narozčiluje a ještě popíchá :-), protože je potřeba jehlu propíchnout skrz celou hlavu.


Propíchněte hlavu skrz - začněte vzadu na krku a jehlu veďte vnitřkem hlavy do oka těsně vedle francouzského uzlíku:Pak jehlu zapíchněte zpět (nepíchejte do stejného místa - pokud jehla vylezla nad uzlíkem, jako na fotce, zpátky ji píchněte pod uzlíkem) a veďte ji vnitřkem hlavy do druhého oka:


Jehlu protáhněte stejně jako u prvního oka a pak ji veďte vnitřkem hlavy zpět za krk (zase ne do úplně stejného místa, ale tak, aby konce nitě byly od sebe alespoň 2 - 3 mm):


Vyčnívající konce nitě pak utáhněte a svažte dvěma uzlíky - utažením se oči zatáhnou trochu dovnitř hlavy a obličej získá hlubší výraz.

(Pokud se stím nechcete trápit s malou jehlou a dlouhou si kvůli tomu nebudete kupovat, můžete tento krok samozřejmě vynechat) 

Slečna Zajícová je teď tak trošku nahatá a je třeba ji obléknout:


Připravte si dva pruhy látky:
- jeden na spodničku: používám tyl (10 x 130 cm)
- druhý na sukénku: dávám organzu (11 nebo 12 cm x 75 cm)


Tyl si nařaste na dvojitou nit:


Okraje organzy nejprve zatavte nad plamenem svíčky, aby se netřepily (proto stříhám pruh organzy širší než je pruh tylu - zatavováním se trošku zmenší). Je třeba postupovat opatrně a spíš zboku plamene, aby vám celá organza nevzplála:-))) Nestrkejte látku až do plamene, ale jen ji k němu přibližte tak, jako je to na fotce - aby se okraje zatavily, stačí jen okolní žár, samotný plamen by látku propálil:


Pak na dvojitou nit nařaste i organzu - máte připravené dvě sukénky:


Nejprve přivažte kolem zajíčkových boků spodničku, zavažte za konce nitě, na které je nařasená, upravte si ji, aby bylo řasení pěkně pravidelné, a přišijte ji kolem dokola přímo k tělu:


Stejně postupujte i s organzovou sukénkou - přišijte ji k tělu ve stejném místě jako spodničku:


Slečna Zajícová je už oblečená, ale chce to ještě trochu "vystajlovat" :-)


Začněte šněrováním na nohou: tužkou si naznačte tečky, kudy budete provlékat stužku. Dělám jich většinou osm podél švu nohy (tečky mám asi 1,5 cm od sebe a asi 1 cm od podélného švu nohy)


Připravte si saténovou nebo atlasovou stuhu, šíře 6 mm nebo tenčí (může být i obyčejná, ale ta nevypadá tak luxusně), utřihněte si dva kusy o délce cca 70 cm. Do jehly s větším ouškem navlékněte konec stužky a provlékněte ji naznačenými tečkami stejným způsobem, jako se navlékají tkaničky do bot:

Nemějte strach, že to nepůjde protáhnout - stužka je sice silná, ale kývejte jehlou ze strany na stranu, až se v látce vytvoří otvor dostatečně velký proto, aby šla jehla se stužkou protáhnout (když šněruju botičky svým balerínám, vytahuju jehlu se stužkou pomocí kleští, ale u zajíčka to jde lehce jen rukou)

Máte-li zašněrováno, zavažte stužku na hezkou mašličku, přebytečné konce ustřihněte a okraje stužky zatavte plamenem:Další stužka přijde kolem pasu - jednak dodá zaječici šmrnc a také schová zatavené konce organzy. Stužku přilepte Chemoprénem ("Transparent" nebo "Obuv") - bude hezky držet na místě a při případném praní se lepidlo nerozpustí:
- sukénku si stáhněte gumičkou, aby při lepení nepřekážela a nezapatlala se
- Chemoprén naneste na stuhu (nejprve si však na ni naznačte, odkud pokud přijde lepidlo)
- lepidlo naneste i kolem pasu v místě švu, kde je přišitá sukénka- nechte lepidlo zavadnout (po pár minutách na něj zkuste sáhnout, pokud se vám nepřilepí na prsty, můžete lepené části spojit k sobě):


Opět zavažte na mašličku, konce zastřihněte podle potřeby a okraje zatavte:


Malými ostrými nůžkami můžete odstřihat také kousky organzy a tylu, které vykukují nad přilepenou stužkou a sukénku tak pěkně začistit (ale pozor, abyste si stuhu nenastřihli :-)


Poslední kousek stužky uvažte frajerce kolem krku:


A teď ještě make-up: zaleží, z jaké látky jste zaječici šili, pokud není příliš tmavá, můžete barvou na textil vykouzlit ruměnec na tváři :-) 


Většinou používám růžovou barvu, protože není tak výrazná jako červená (ta lahvička na fotce stojí asi 30 Kč). Štětec si namočte do barvy (stačí jen opravdu malinko), pak ho otřete do papírového kapesníku - vytřete ho prakticky do sucha - a teprve potom krouživými pohyby vystínujte tvářičky. Stínování není vidět hned, protože barvy na štětci je úplné minimum - kdybyste na něm měli barvy moc, budou tváře příliš výrazné:

 Barvu nechte zaschnout několik hodin a pak ji zafixujte přežehlením (žehličku nastavuji na bavlnu, bez napařování)

A to je vlastně všechno. 
Už jen malý detail, a tím je poutko na hlavě, aby se slečna Zajícová dala zavěsit:


A tady ji máme v celé své kráse:


 Tady je se svým dvojčetem:A tady s dalšími karádkami:A ještě slibovaná SOUTĚŽ!

Rozhodla jsem se, že slečnu Zajícovou, která byla modelkou pro tento můj fotonávod a která je opravdu vymazlená, věnuji jako cenu.
A co musíte udělat, abyste měli šanci ji získat? 

Pokuste se podle tohoto návodu ušít vlastní slečnu Zajícovou, 

vyfoťte ji a fotku mi pošlete na mail: 

jezikuze@gmail.com 

Čas na tvoření máte do pátku 31. ledna 2014.

O následujícím víkendu vytvořím hlasovací blog, hlasování nechám probíhat asi týden a vítězi pošlu tuto slečnu Zajícovou a nejspíš ještě nějaké překvapení navíc :-)


Výhra poputuje do jakékoliv země, vzdálenost nehraje roli :-)

Přeji krásné tvořivé dny :-)

Respektujte, prosím, autorská práva - návod je určen k poze k soukromému, nikoli komerčnímu užití. Při jakémkoli použití toho návodu (fotek, textu nebo střihu) uvádějte odkaz na tento blog, případně 
na facebookové stránky:
https://www.facebook.com/JezikuzeHandmade

 

19 komentářů:

 1. Parádní návod, jsi šikulka:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, ale teprve se uvidí, jestli podle toho vůbec někdo něco ušije :-)))

   Vymazat
 2. Díky za podrobný návod - já to snad i zkusím:-) ahoj a hezký víkend. Zuzana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také děkuji a přeji hezké tvoření a krásný víkend :-)

   Vymazat
 3. Super návod, jdu do toho, jestli se zadaří pošlu foto.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak do toho tedy jdu, slečna je užasná :-) jenom musim vymyslet čas, kdy šít bez asistence dítek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máme stejný "problém", také mám doma malou asistentku :-)
   Přeji heodně sil a času na šití :-)

   Vymazat
 5. Nádhera .. a mocinky díky za návod. Taky se o zaječici pokusím .. Tvá -Má andělka si přeci zaslouží kamarádku ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. Dokonalý návod. Celý jsem prostudovala, dozvěděla se spoustu fíglů, ale termín uzávěrky asi nemám šanci stihnout. Ale návod rozhodně ukládám do budoucna. Děkuji Dáša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V každém případě přeji, ať se Zaječice podaří, ať už to bude kdykoli :-)

   Vymazat
 7. Krásný návod, také se pokusím:)

  OdpovědětVymazat
 8. I já se pokusím, jen nevím jestli ji dovedu do takové dokonalosti aby si zasloužila nafotit... já jsem spíš na šití dek a polštářků - s postavičkama bojuju... ale na druhou stranu je to výzva :-) tak uvidím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě svedete, přeji, ať se podaří. Hezký den :-)

   Vymazat
 9. nádherná slečna Zajícová, krásný návod a skvělá soutěž ... tu už ale nestihnu "o)

  OdpovědětVymazat