čtvrtek 6. srpna 2015

Holčičí stan


     Jak možná někteří víte, mám dvě malé dcery (4,5 a půl roku). Obě se narodily o vánocích (jedna na Štěpána, druhá dokonce na štědrý den). Všichni milujeme zahradní párty, ale ta se o vánocích nepořádá úplně nejlíp, tak jsme se s manželem rozhodli, že jim pořádnou pařbu uspořádáme v létě, aby mohly pozvat kamarádky a pořádně to venku rozjet :-) 
Dárky pro tu menší nejsou problém, je mimino, takže je jí jedno, co dostane, hlavně když alespoň kousek z toho půjde nacpat do pusy :-)
Ta větší toužila už delší dobu po holčičím stanu, tak jsem se rozhodla, že jí ho ušiju.

     Začalo to vlastně úplně nenápadně: při úklidu jsem v komodě našla jedno povlečení, které jsme kdysi dostali zdarma k nějaké objednávce. 


     A jak už to bývá, když je něco zadarmo, obvykle to za moc nestojí - v takovém povlečení byste spát nechtěli: samá umělina, bavlny asi jen 5 % a gumový potisk.Ale barevně nevypadalo zas tak špatně, tak jsem stále přemýšlela, co bych z něj mohla udělat... A pak mě napadl STAN.

     Nijak zvlášť pečlivě jsem to neměřila - prostě obdélník na stěny, z toho jsem si pak vypočítala, jak velký kruh bude potřeba na podlážku a na střechu, a dovnitř jsem všila ještě bílý zavěs Lill z IKEA, aby to celé mělo trochu princeznovský nádech.
Musím tedy přiznat, že dosud jsem nic tak rozměrného nešila, chvílemi jsem myslela, že se přes ty hory látky ani neprokoušu ke stroji:


A ještě horší to bylo, když jsem začala přišívat podlážku z Alu-fólie:


     Nakonec to dopadlo dobře. Stan jsem vyztužila dvěma kruhy z RPE trubky, kterou jsem koupila v potřebách pro instalatéry. Trubka a fólie na podlážku bylo to jediné, co jsem kupovala, ostatní bylo v duchu "co dům dal".


     A to jsem ještě zapomněla napsat, že jsem všechno musela šít tajně, aby to ta moje cácorka nevyčmuchala a nepřišla o překvapení. Takže nakonec nebylo nejhorší šití, ale to, jak schovat stan o obvodu 4 metry v komůrce, která má sotva 1,5 x 2 metry :-)

     Výsledný stan má tedy obvod 4 metry a výšku 145 cm, dveře na zip a dvě okénka s všitým igelitem a záclonkami. Zavěsí se na strom (na následujících fotkách je trochu nakřivo - tam, kde máme zahradu rovnou, není potřebný strom, tak jsem ho musela umístit na lehce nerovném terénu).
7 komentářů:

 1. Krásný stan a holčičky si ho každé léto budou užívat. Máte moc hezké dcerky.:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji :-) Navíc holky (tedy hlavně ta starší, samozřejmě) zjistily, že se tam na noc dají ukládat všechny ty nafukovací věci do bazénu, který stojí hned vedle stanu, a nemusí je tak každý den uklízet domů. (Je fakt, že i já jsem to uvítala, protože těch nafukovacích nesmyslů potřebují mraky :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Stan je překrásný. A radost dětí vždy stojí za tu námahu.

  OdpovědětVymazat
 4. :-) pěkné... :-)
  moc pěkné...

  jen by mne zajímalo, jak se tvářil prodavač v instalatérských potřebách.... :-)
  z vlastní obdobné zkušenosti vím, že to bývá veselý pohled... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Asi si myslel, že jsem blázen :-) Nejdřív jsem chtěla 2x 4 metry na výztuhu stanu a pak ještě další kousky na hula hoop obruče a to ho skoro dorazilo :D

   Vymazat