pondělí 30. prosince 2013

Kuchyňka pro malou hospodyni
Ke třetím narozeninám jsem chtěla dceři pořídit kuchyňku. Ale ty plastové, které se běžně prodávají, se mému vkusu poněkud příčí :-) Líbí se mi kuchyňky vyrobené ze starých skříněk nebo toaletek, několik jsem jich už na netu obdivovala, ale žádnou takovou skříňku jsem nesehnala, tak jsem se rozhodla vyrobit zcela novou luxusní kuchyňku pro tu moji malou kuchařku :-)

Základní nákup jsem pořídila v IKEA:
- 2 korpusy nástěnné skříňky 40 x 70 cm
- 2 x větší úchytka LINSDAL
- 1 x menší úchytka LINSDAL (v balení jsou dva kusy, ale nakonec jsem použila jen jednu)
- nohy CAPITA 11 cm (použila jsem 6 noh; v jednom balení jsou 4 nohy, dvě nám zbyly z naší skutečné     kuchyně)
- polička na obrázky RIBBA 55 cm

Dvířka a zadní desku mi udělal švagr. Stejně tak i poličky do skříněk (protože jsem si je v IKEA zapomněla koupit :D ).

U sklenáře jsem si nechala uříznout jednu skleněnou desku 33 x 33 cm a dvě plexisklové (34 x 39 cm a 32 x 34 cm), u všech jsem si nechala obrousit hrany.

Pak už jsem jen dokoupila obyčejné rukojeti na vodovodní kohoutek, několik plastových nalepovacích háčků a barevné plastové košíky. Všechno ostatní, co jsem použila, bylo "co dům dal".

Korpusy skříněk jsem nechala smontovat manžela - baví ho to a udělal to v rámci relaxace :-)

První skříňka je situovaná naležato - na jednu polovinu jsem akrylovými barvami namalovala varnou desku:


Do druhé poloviny jsem vyřízla kruhový otvor a do něj položila nerezovou mísu (původně jsem myslela, že ji tam nakonec přilepím silikonem, ale po zralé úvaze jsem ji nechala jen na volno, protože dcera si do ní určitě nanosí vodu a vylévání pak bude mnohem jednodušší). Také jsem přidala svislou přepážku a jednu poličku pod dřez:


Druhá skříňka je na výšku a k té první je pevně přišroubována, uvnitř jsou dvě poličky přidělané napevno. V této fázi je to už pěkně těžký kus nábytku, takže jsem uvítala dědovu iniciativu, že mi pomůže :-) Bez pomoci už bych to nezvládla otočit dnem vzhůru, abych mohla přišroubovat 3 páry noh. Také při přidělávání dvířek se jedny ruce navíc dost hodily :-) (Do dvířek k troubě jsem si předtím ještě vyřízla obdélníkový otvor.)
Zezadu kuchyňky jsem přišroubovala desku (73 x 43 cm):


S úchytkami už to začínalo vypadat lépe (ta u trouby je tam zatím jen lehce přichycená, protože se ještě bude vyndavat):


Měla jsem doma zbytek stříbrné barvy ve spreji, tak jsem  na dvířka trouby nastříkala dva pruhy:Zatímco nastříkaná barva schnula, nalepila jsem dovnitř trouby dva kousky pravoúhlé lišty ( na nich bude plexisklová vyndavací deska):


Černou akrylovou barvou jsem udělala rámeček kolem okénka ve dvířkách trouby (docela dobře se tím schovaly nepřesnosti vzniklé mým neodborným vyříznutím :D ) a nalepila jsem digitální displej (vytištěný na obyčejný papír) :Pak jsem se pustila do pracovní desky kolem dřezu: Chemoprénem jsem na ni nalepila proužky různobarevných dřevěných dýh (netuším, kde se dají koupit, taťka je truhlář, takže nám se jich doma válí spousty - dalo by se to polepit třeba i samolepicí tapetou, ale chtěla jsem kuchyňku mít opravdu luxusní a k tomu to dřevo patří :-) :


Dýhou jsem udělala i rámeček kolem varné desky, aby celá pracovní plocha působila pěkně jednotně:


Z naší kuchyně nám zbyly cihličkové obklady od firmy Obifon, tak jsem je použila i na tuto malou kuchyňku (přilepila jsem je lepidlem Mamut Glue od Den Braven, které nám také zbylo z dřívějšího budování). Celou pracovní plochu včetně varné desky a i cihličkové obklady jsem nalakovala bezbarvým matným Sportakrylem:


Na dvířka trouby jsem přišroubovala plexisklovou desku:


Na varnou desku jsem přilepila čtverec skla, aby byl efekt dokonalý. Ta baterie je taková "z nouze ctnost", už mě hodně tlačil čas, takže ji časem vyměním za nějakou lepší:


Poslední, co jsem ještě musela přišroubovat, byla malá polička:


Vše ostatní už byly jen kosmetické úpravy a aranžování:Svislá skříňka slouží jako lednice nebo spižírna:


Pod dřezem je skříňka na nádobí:


Trouba s vysouvací poličkou:

A tady už je hrdá majitelka ve své nové kuchyni:Hned druhý den jsem musela do kuchyně ušít chňapky, teď jsem dostala nový požadavek na zástěrku a jsem zvědavá, co bude potřeba dál :-)))


8 komentářů:

 1. No pááni..... je úžasná!
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ta je dokonalá a do detailů perfektní - moc se povedla a myslím, že to je sen každé malé hospodyňky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) Kuchyňka je už zajetá, v každodenním používání. Navíc dcera přišla na to, že když po ní chci, aby si uklidila pokojíček, dá se do ní rychle schovat spousta hraček, takže už se ani nedivím, když před spaním hledáme oblíbeného plyšáka on je třeba v troubě :-)))

   Vymazat
  2. dcerka je praktická :-))))

   Vymazat
 3. naprosto fantastická ... tleskám a obdivuji :o)

  OdpovědětVymazat
 4. I'm without a doubt satisfied to say it’s an thrilling publish to study. i examine new facts out of your article, you are doing a awesome mission.you could test our offerings
  php training in Indore
  autocad training in indore
  Digital marketing training in Indore
  web designing training in Indore
  graphics designing training in indore
  Java training in indore

  OdpovědětVymazat