úterý 25. června 2013

Běhoun na stůl - pracovní postup


Pro jeden swap (kterých se mimochodem velice ráda účastním) jsem právě došila jednoduchý běhoun na letní stůl. A protože je opravdu jednoduchý, rozhodla jsem se vytvořit i fotopostup (je to můj první, tak prosím omluvte jeho nedokonalost)

Co budeme potřebovat:

-   pruh světlé bavlněné látky (v mém případě 150 x 40 cm)
-   další látku se vzorem 
-   a pak už jen šicí stroj, nitě, nůžky atd. :-)

Pruh světlé látky (150 x 40 cm) po stranách založíme a připravíme si tak základ běhounu.
Pak vezme tužku a nakreslíme si motiv, který budeme na ubrus našívat.
Já jsem zvolila tyto kytičky (díky jejich velmi členitému tvaru bylo přišívání časově trochu náročnější, ale zase to vypadá hezky). Takže když už máme doladěný motiv, vystřihneme si šablonu z papíru a ze vzorované látky nastříháme požadovaný počet kytiček (nebo čehokoli jiného).
Pak přijde na řadu oboustranně lepící vlizelín - to je výborná věc, člověk si ušetří spoustu nervů při našívání a našívaný motiv se jím i hezky zpevní. Každou kytičku přišpendlíme na vlizelín a vystřihneme (špendlíky zatím nevytahujeme).
Když máme připraveny všechny kytičky, rozložíme je na ubrus tak, jak je chceme výsledně mít.
A teď je zažehlíme (teplotu žehličky nastavíme max. na bavlnu, ale raději o trochu nižší). Žehličku přitiskneme k látce přes zapíchané špendlíky (vyhneme se tím tomu, že se během zažehlování látka posune a vlizelín bude vykukovat ven).
Když jsou kytičky přichyceny, vytáhneme špendlíky (pozor, mohou být pěkně horké :-) a pak ještě jednou přejedeme žehličkou po celém nažehlovaném motivu.
A teď sedneme za šicí stroj a strávíme u něj docela dlouhou dobu :-) Obrysy kytiček je třeba obšít hustým stehem třeba nějakou kontrastní nití nebo můžeme zvolit barvu nitě v tónu látek.Když máme přišito, odstříháme přečnívající nitky.

Stejným způsobem doplníme kytičkám středy z jednobarevné látky (přižehlíme je a pak obšijeme).


No a máme hotovo :-) 
Já jsem běhoun šila ve velice jednoduchém stylu, ale šel by třeba olemovat ještě paličkovanou krajkou v přírodním odstínu nebo dozdobit našitými korálky a pod.
A teď už jen potřebujeme, aby konečně přestalo pršet a mohli jsme stolovat venku, kam se tento běhoun dokonale hodí :-)


Pokud se rozhodnete vytvořit si podobný (a věřím, že určitě hezčí) běhoun, přeji vám příjemné šití a já zas budu doufat, že tento návod nebude můj  první a zároveň i poslední :-)))

Přeji vám krásné léto...1 komentář:

  1. Přidám radu pro příště:
    Látku na kytky NEJDŘÍVE podžehlit oboustranně lepící pavučinkou, teprve potom na ni nakreslit kytičky a nakonec vystříhat. Okraje budou zpevněné a nevytřepí se ani nitečka. Špendlíky při zažehlování nebudou potřeba, pokud budeme zažehlovat zpočátku jen přiložením žehličky přes pečící papír (aby se nespálilo).

    OdpovědětVymazat